Probiyotik Dosyası: Kvass

 • Korina Krem sayfası aynı zamanda bir paylaşım noktası olsun istiyoruz. Ara ara bilgiler paylaşıyor olacağız.
  Sağlıklı yaşama giriş bir anda olmuyor. Yaşanmışlıklar, hastalıklar bu sürecin motivasyon kaynakları. Yoksa durduk yere deli miyiz sağlıklı olacağız diye gidelim Rus içeceği nasıl yapılır öğrenip evde yapalım, envai çeşit mayayla bir fermentasyon mekanına döndürelim evi.
  Antibiyotik evet gerekmediği sürece alınmamalı. Ama diyelim ki aldınız, vücudunuzdaki o güzelim faydalı bakteriler hayırsız kötü bakterilerin yanında öldü gitti, ne yapmalı? Sağlıklı ve hatta güzel olmanın ilk adımı sağlıklı bağırsak. Yüzümde niye lekeler var diye soruyorsunuz ya, bağırsaklarım ne halde diye hiç düşündünüz mü? 🌰Kvass: Bir rivayete göre Ruslar savaş esnasında koleranın olduğu bölgelerde bir maşrapa kvass içip, savaşa giderlermiş. Emzimlerin, B vitaminlerinin, folik asitin bol olduğu. bağışıklık ve yararlı bakteriler için harika bir içecek. Kırmızı pancarlı olan tarifine gelince:

  – 3 kırmızı pancar (soyulmuş ve dörde bölünmüş olarak)

  – 1/4 bardak peyniraltı suyu [evde sütünüz bozulduysa, içine 1-2 damla limon ekleyip, kaynatın. Sonra süzün. Süzgecin üstünde kalan çökelek peyniridir (isterseniz tuz ekleyip afiyetle yiyin ya da börek yapımında kullanın), süzgecin altında kalan da peyniraltı suyudur, şifalıdır. İster poğaça, ister ekmek, ister kvassın fermentasyonunu başlatmada kullanın.] 1 kaşık deniz ya da kaya tuzu

  – 1 litre su

  Bir cam kavanozun içine pancarları koyun, üstüne tuzu serpin, peyniraltı suyunu ekleyin ve sonra da suyu.
  Kavanozun kapağını kapayın, ve oda sıcaklığında kvassın 2-4 gün boyunca [mutfağınızın sıcaklığına göre fermente olma süresi daha hızlı ya da yavaş olabilir] fermente olmasını bekleyin
  Pancarları ve de bir sonraki kvass mayası olarak kullanmak üzere yarım su bardağı kvass ayırın. Aynı pancarı 2-3 kez kvass yapmak için kullanabilirsiniz.
  Kvassı buzdolabında saklayın.
  Yarım bardak kvass içerek başlayıp, bunu günde 2-3 bardağa çıkarabilirsiniz. Enzimlerin, B vitaminlerinin, folik asitin bol olduğu kvass, bağırsak hastalıkları, parazitler ve bağırsaktaki probiyotikleri arttırmak için de çok faydalı.
  #kvass #probiyotik #KorinaKrem #antibiyotiksiz