Doğal Parfüm Nasıl Yaparım

Ev yapımı parfüm💮
Siz de yapabilirsiniz!


Gereken malzemeler:


♧Cam sprey şişesi ◇Kokusunu sevdiğiniz esansiyel yağ (yasemin, lavanta, bergamot gibi)
♤Su ve

♡Tuz

》Öncelikle şişenin içine suyu ve tuzu koyup iyicene çalkalayın ardından istediğiniz esansiyel yağı 10-15 damla damlatın. Her kullanımdan önce şişeyi çalkalayın. Bu kadar basit!
Ben bu tarifi ilk olarak kızım 5 yaşında parfüm isterim diye tutturduğu için uydurmuştum ama şimdi kendim bile parfüm niyetine bunu kullanıyorum. Geçenlerde sevdiğim bir parfüm markası indirim yapmış içindekilere baktım alkol ve katkı maddeleri içimi baydı. Sonuç olarak benim evde yaptığım da işe yarıyor dedim ve almadım. Siz de denemeye ne dersiniz? Özellikle çocuklar için yaptığınızda şişenin üzerine sevdikleri çizgi film karakterlerinin çıkartmalarını yapıştırabilirsiniz. Kızımın 5 yaşında iken büyümeye özenip parfüm istemesi bana yeni kapılar açmıştı. Umarım size de açar. Sizin sevdiğiniz kokular ne?
#evyapımı #evyapımıParfüm #Parfüm #koku #esansiyelYağ #Güzelkoku #ÇocuklariçinParfüm #Çocuklar #ZamanHızlaGeçiyordu

Probiyotik Dosyası: Kefir

Maya bir şifa kaynağıdır ve paylaşılması gerekir. Evdeki maya çoğaldıkça paylaşırsın ki ferdi değil toplu olarak şifalanalım, bereketlenelim. Atalık içeceğimizi yapmak çok kolay esasında. Kefir taneleri canlı. O yüzden bir hayvana bakar gibi bakmalı ve hatta onlarla konuşmalı. Öncelikle kefir tanelerini bir komşudan/arkadaştan temin etmeli.
Kefir mayasını alıp ufak cam bir kavanoz içine koyun ve üzerine süt ekleyin.
Ağzını kapayın ve mutfağınızda ışık almayan bir dolabın içine koyun.
Züccaciyelerde kefir için satılan metalden yapılmamış olan süzgeçler var. Mayaladıktan bir gün sonra bir kabın/bardağın üstüne süzgeci oturtun ve kefiri bardağın içine dökün.
Önemli nokta şu: kefire kesinlikle metal değmeyecek, tahta kaşık kullanın ve kefiri kesinlikle suyla yıkamayın [klorlu suyla yıkamak kefirleri öldürüyor ama içme suyuyla yıkayabilirsiniz]. Süzgeçten süzdükten sonra süzgecin içinde kalan kefir tanelerini yine cam bir kavanoza koyun üstüne süt ekleyin. Ertesi güne işlemi tekrarlayın.
Bardaktaki kefir içeceğini ister ayranmışçasına için ya da içine muz ve süt ekleyip blenderdan geçirip, muzlu süt niyetine için. Başka meyveler de katabilirsiniz. Ya da yoğurt çorbası yaparken yoğurt yerine kefir kullanabilirsiniz.

Eğer oda sıcaklığında mayalıyorsanız kefiri hızlı mayalanır. Günlük tüketmek istemiyorsanız buzdolabında mayalandırabilirsiniz ki anca 2-3 gün ya da daha uzun sürede mayalanmış olur. Eğer bir seyahate çıkacaksanız ya da bir süreliğine kefir içmek istemiyorsanız mayanızı küçük bir plastik kap ya da buzdolabı poşetinin içine az sütle dondurucuya koyarsanız, tekrar kullanmak istediğinizde buzluktan çıkarıp üstüne süt eklemek suretiyle tekrar hazır olur kefir tanecikleriniz.
Unutmayın cildinize bakmak için organik yağ içerikli Korina Krem’i kullanabilirsiniz ama boşuna güzellik içten gelir dememişler. Sağlıklı bağırsak florası tabii ki yüzünüze yansır😊💕
#kefir #DoğalProbiyotik #maya #paylaşmaKültürü #KorinaKrem

Doğal Ter Kokusu Önleyiciler

Yıllar boyunca doğal yöntemle nasıl ter kokusundan uzak olurum diye formüller deniyorum. Eskiden olsa roll-on olmadan yaşanmaz derdim. İlk olarak sirkeye geçtim. Kendi yaptığım sirkeyi cam sprey şişelerin içine doldurdum ve koltuk altıma sıkarak ter kokusunu önlemeye çalıştım. Sonra tuz kalıbına geçtim. Sabun kalıbı ebatında satılan tuz kalıplarından aldım az suyla ıslatarak kıyafetimi gitmeden önce koltuk altıma sürmeye başladım. Tuz kalıbı kullanacaksanız dezavantajı uzun yolculuklarda ağır geldi bana taşımak, bir de üzeri ıslak kaldığında yüzeyinde pürüzlenme oluyor ve bir sonraki kullanımda cildi tahriş edebiliyor. Bunu önlemenin yolu kullanım sonrası bir ufak havlu içinde tuz kalıbını kurulamak. Uzun zamandır duyuyorum karbonatın şifalı yağlarla karıştırılıp kullanılmasını ama Korkusuz Kremi yapıncaya kadar denememiştim. Denedim ve daha önce denediğim metotlara göre daha kolay, etkili ve hafif olduğunu düşünüyorum. Bu yüzden koltuk altı kokusunu önleyici doğal deodorantı Korina ürün listemize de eklemek istedim 😉 Karite ağacı yağı, karbonat, kakao yağı, organik hindistan cevizi yağı, buğday nişastası, organik çay ağacı yağı, biberiye yağı ile bir karışım hazırladım. Ürün normalde krema kıvamında ama oda sıcaklığına bağlı olarak cüzi miktarda sıvılaşabiliyor, böyle durumda 20 dak buzdolabına koyup çıkardığınızda uzun süre katı formunu koruyor. Resimdeki gibi az miktar krem deodoranttan alıp koltuk altınıza mesaj yaparak uygulayabilirsiniz. Her insanın terinin asidikliği farklı. O yüzden sirke, tuz, karbonattan hangisi size iyi geliyorsa onu uygulayabilirsiniz.
#doğaldeodorant #doğalterkokusuönleyici #doğal #korina #vegan

Probiyotik Dosyası: Kvass

 • Korina Krem sayfası aynı zamanda bir paylaşım noktası olsun istiyoruz. Ara ara bilgiler paylaşıyor olacağız.
  Sağlıklı yaşama giriş bir anda olmuyor. Yaşanmışlıklar, hastalıklar bu sürecin motivasyon kaynakları. Yoksa durduk yere deli miyiz sağlıklı olacağız diye gidelim Rus içeceği nasıl yapılır öğrenip evde yapalım, envai çeşit mayayla bir fermentasyon mekanına döndürelim evi.
  Antibiyotik evet gerekmediği sürece alınmamalı. Ama diyelim ki aldınız, vücudunuzdaki o güzelim faydalı bakteriler hayırsız kötü bakterilerin yanında öldü gitti, ne yapmalı? Sağlıklı ve hatta güzel olmanın ilk adımı sağlıklı bağırsak. Yüzümde niye lekeler var diye soruyorsunuz ya, bağırsaklarım ne halde diye hiç düşündünüz mü? 🌰Kvass: Bir rivayete göre Ruslar savaş esnasında koleranın olduğu bölgelerde bir maşrapa kvass içip, savaşa giderlermiş. Emzimlerin, B vitaminlerinin, folik asitin bol olduğu. bağışıklık ve yararlı bakteriler için harika bir içecek. Kırmızı pancarlı olan tarifine gelince:

  – 3 kırmızı pancar (soyulmuş ve dörde bölünmüş olarak)

  – 1/4 bardak peyniraltı suyu [evde sütünüz bozulduysa, içine 1-2 damla limon ekleyip, kaynatın. Sonra süzün. Süzgecin üstünde kalan çökelek peyniridir (isterseniz tuz ekleyip afiyetle yiyin ya da börek yapımında kullanın), süzgecin altında kalan da peyniraltı suyudur, şifalıdır. İster poğaça, ister ekmek, ister kvassın fermentasyonunu başlatmada kullanın.] 1 kaşık deniz ya da kaya tuzu

  – 1 litre su

  Bir cam kavanozun içine pancarları koyun, üstüne tuzu serpin, peyniraltı suyunu ekleyin ve sonra da suyu.
  Kavanozun kapağını kapayın, ve oda sıcaklığında kvassın 2-4 gün boyunca [mutfağınızın sıcaklığına göre fermente olma süresi daha hızlı ya da yavaş olabilir] fermente olmasını bekleyin
  Pancarları ve de bir sonraki kvass mayası olarak kullanmak üzere yarım su bardağı kvass ayırın. Aynı pancarı 2-3 kez kvass yapmak için kullanabilirsiniz.
  Kvassı buzdolabında saklayın.
  Yarım bardak kvass içerek başlayıp, bunu günde 2-3 bardağa çıkarabilirsiniz. Enzimlerin, B vitaminlerinin, folik asitin bol olduğu kvass, bağırsak hastalıkları, parazitler ve bağırsaktaki probiyotikleri arttırmak için de çok faydalı.
  #kvass #probiyotik #KorinaKrem #antibiyotiksiz